fbpx

פרק 5: 15 דברים שלמדתי על הצלחה מקובי בראיינט – ניתוח סוד ההצלחה של קובי בראיינט מנקודת מבט מנטלית

להאזנה לחצו PLAY כאן למטה:

לחצו כאן להורדת הפרק לקובץ Mp3

אודות הפרק:

המסע האובססיבי שלי אחר חיפוש כלים למימוש הפוטנציאל האנושי שגלום בנו לוקח אותי כל פעם למקום אחר, למסע הפרטי של אנשים בכל העולם מתוך חיפוש להבין מהם חוויות החיים שעיצבו אותם? כיצד בנו לעצמם זהות מנצחת? וקובי בריאנט הוא ללא ספק אחד המובילים ברשימה הזו.

הישגיו האישיים והקבוצתיים של בראיינט קיבעו את מעמדו כאחד הכדורסלנים הטובים ביותר בכל הזמנים. אבל השאלה המרתקת כאן הם לא ההישגים של קובי, אלא הסודות מאחורי ההישגים שהפכו אותו להכנס ל-1% המנצחים. ובמחקר שערכתי אחר סוד ההצלחה של קובי בריאנט זיהיתי 15 סודות שהפכו את קובי לאחד הגדולים וכולם מובאים בפרק זה.

בפרק נגלה הצצה ראשונה לשאלות הבאות:

 • מה קובי בריאנט וביונסה עושים דבר ראשון אחרי משחק והופעה?
 • מה המשפט שאבא של קובי אמר לו בגיל 11 ששינה את חייו המקצועיים לנצח
 • מהי מנטאליות ה״בלאק ממבה״ הייחודית שפיתח קובי ושהפכה לאחד מסודות ההצלחה שלו?
 • למה להפסיד זה מרגש ומייצר התלהבות?
 • איך קובי מגדיר ניצחון…
 • מה עדיין מניע את קובי אחרי פרישה לקום בתשוקה ב4:00 לחדר כושר?

ומה כל אחד מכם המאזינים היקרים שלנו יכולים לקחת ממלך הסלים של הלייקרס בכל הזמנים, ואחד מהשחקנים המצליחים בתולדות ה-NBA. .

האזנה נעימה 🙂

– איתן

אודות הפודקאסט:

״הביולוגיה של הווינרים – הסודות של אנשי ה-1% שתמיד מנצחים״, יעניק לכם בכל פרק הצצה נדירה לעולמם המנטלי והרגשי של מספרי 1# בתחומם: ספורטאי-עילית, אלופי עולם, מנכ״לים, בעלי עסקים ומצליחנים במסעם רצוף הלחצים לתוצאות, ואחשוף מפרק לפרק מה נדרש כדי להפוך לבני אדם שלמים במסע להישגים, לווינרים! לא רק על סמך תוצאה או תחרות אחת – אלא במשחק החיים. אלופים מעצם היותכם. בדיוק כפי שנולדתם.

תמלול הפרק:

מעדיפים לקרוא את הפרק? הנה תמלול הפרק והנקודות החשובות.

״הי אלופים, וברוכים הבאים לפודקאסט ״הביולוגיה של הווינרים – הסודות מאחורי ההישגים של מספרי 1# שתמיד מנצחים״, אני איתן עזריה ובביולוגיה של הווינרים אעניק לכם הצצה נדירה לעולמם המנטלי והרגשי של מספרי 1# בתחומם: ספורטאי-עילית, אלופי עולם, מנכ״לים, בעלי עסקים איתם אני עובד ביום יום במסעם רצוף הלחצים לתוצאות, ואחשוף מפרק לפרק מה נדרש כדי להפוך לבני אדם שלמים במסע להישגים, לווינרים לא רק על סמך תוצאה או תחרות אחת – אלא במשחק החיים. אלופים מעצם היותכם. בדיוק כפי שנולדתם.

והיום אנחנו עם פרק מיוחד וקרוב לליבי. המסע האובססיבי שלי אחר חיפוש כלים למימוש הפוטנציאל האנושי שגלום בנו לוקח אותי כל פעם למקום אחר, למסע הפרטי של אנשים בכל העולם מתוך חיפוש להבין מהם חוויות החיים שעיצבו אותם, כיצד בנו לעצמם זהות מנצחת וקובי בריאנט הוא ללא ספק אחד המובילים ברשימה הזו.

קובי זכה כמעט בכל תואר אפשרי:

 • שתי עונות כמלך הסלים של הליגה;
 • נבחר פעם אחת ל-MVP של העונה הסדירה
 • ופעמיים ל-MVP של סדרת הגמר;
 • נבחר 15 פעמים לאחת מחמישיות העונה
 • ו-12 פעמים לאחת מחמישיות ההגנה;
 • הופיע 18 פעמים במשחק האולסטאר של הליגה
 • וזכה ארבע פעמים בתואר ה-MVP של המשחק, שיא של כל הזמנים.
 • ובשנת 2014 היה הכדורסלן המרוויח בעולם.[3]

הישגיו האישיים והקבוצתיים של בראיינט קיבעו את מעמדו כאחד הכדורסלנים הטובים ביותר בכל הזמנים. אבל כדי לדעת את זה אתם לא צריכים אותי, את הנתונים הללו אפשר לקרוא גם בגוגל, השאלה המרתקת כאן הם לא ההישגים, אלא הסודות מאחורי ההישגים של מספרי 1#. וזיהיתי 15 סודות שהפכו את קובי לאחד הגדולים, וכולם מובאים בפרק זה. 

אז בואו נתחיל.

 1. סוד 1: לא משחק כדי לא להפסיד, וגם לא כדי לנצח.
  באחד הראיונות נשאל קובי מה מניע אותו יותר, לנצח או לא להפסיד, לכולם היה ברור מה תהיה התשובה. אבל אז אחז בריאנט במיקרופון ואמר: "לא זה ולא זה," והמשיך: "לא השאיפה לניצחון וגם לא השנאה להפסיד מניעות אותי." המראיינת השתתקה. באותו הרגע אפשר היה לראות את גלגלי המחשבה נעים בראשה בתהייה מה בעצם הופך אותו לאחד הספורטאים הטובים בעולם. "אני משחק כדורסל כדי לגלות דברים חדשים," אמר קובי כקורא את מחשבותיה. "כדי ללמוד משהו. אני מאמין שאם אנחנו משחקים מתוך הפחד להפסיד או מתוך הרצון לנצח – זאת חולשה בשני המקרים. כי כשאנחנו משחקים מתוך הפחד להפסיד, מופעל עלינו לחץ לא לפשל. ואם מניעה אותנו הגישה 'רק לנצח', גם אז עולה הפחד 'רגע, מה יקרה אם ניכשל?', אבל אם אנחנו מוצאים קרקע בטוחה ומאוזנת (שאינה תלויה בתוצאות), אז זה לא משנה. איננו מאוימים מהכוחות הללו, והמשמעות היא שאנחנו מרוכזים ברגע הזה, אנחנו מחוברים למשחק ולא מרגישים דבר מלבד המשימה שניצבת מולנו – אני משתדל להיות תמיד באיזון הזה."
  "אז איך הפכת להיות שחקן שלא מפחד להיכשל?" המשיכה המראיינת.
  "כישלון הוא מושג שלא באמת קיים מבחינתי, זאת אשליה של הדמיון שלנו." ענה קובי בחיוך, אך נראה שתשובתו לא סיפקה את המוח הרציונאלי של המראיינת, שפלטה בספונטניות: "פחד מכישלון באמת לא קיים?" וקובי, כמו במגרש כך בחיים, הרגיש מחויב לזרוע תשובה שתסדוק את תודעת הפחד שמנהלת כל כך הרבה אנשים. "בואי נדבר לרגע על סוף טוב של כל אגדה ואולי דרך זה נוכל להבין למה הפחד מכישלון לא באמת קיים. באגדה, שלגיה מתחתנת עם הנסיך והם חיים באושר ועושר, נכון?" המראיינת הנהנה. "האמת היא שזה בולשיט, כי המציאות היא שחודשיים לאחר החתונה הם מתווכחים, והנסיך מסיים את הערב על הספה בסלון. הנקודה שלי היא שהסיפור תמיד נמשך, כלומר אם נכשלת ביום שני, הדרך היחידה להגדיר את יום שני ככישלון היא ההחלטה לא להתקדם מהנקודה הזו, לא ללמוד ממנה דבר ולא לנסות משהו חדש ביום המחרת. ולכן כישלון עבורי הוא מושג שלא קיים."
  "אתה רוצה לומר לי שאילו היית מסיים את הקריירה שלך מבלי לזכות בתארים אישיים ובאליפויות קבוצתיות, לא היית מתייחס לקריירה שלך ככישלון?" שאלה המראיינת את שאלת המיליון דולר.
  "לא," ענה קובי בלי למצמץ. "לא הייתי מגדיר את זה ככישלון, כי היו לי חלום ומטרות שרציתי להגשים, ואם לא הייתי מגשים אותם, הייתי שואל את עצמי למה לא הגשמתי אותם. כך שמנקודת המבט שלי, הסיבה שלא הגשמתי את היעדים היא מנהיגות חלשה, כישלון ביכולת שלי לתקשר עם חברי לקבוצה, חוסר מוכנות – כל אלה יהיו סיבות לחוסר ההצלחה. לכן אילו לא הייתי זוכה בתארים, הייתי מנתח את החולשות האלה, ועצם הטיפול בהן הוא הניצחון – התעלמות מהן היא הכישלון האמיתי."
  הריאיון עם קובי חושף פילוסופיית חיים ייחודית ומעוררת השראה, המבטאת חיים של אלוף שאינו תלוי בלוח התוצאות. אבל משהו בתוכי עדיין תהה מהו הבסיס המנטאלי שעליו נשענת התפיסה הזו? מאין ספג קובי חינוך שאפשר לו לפתח מנטאליות עוצמתית שכזו? וזה הוביל אותי לסוד השני.
 2. סוד 2: אהבה ללא תנאי וללא תלות בתוצאה.
  אחד הפודקאסטים האהובים עלי נקרא School of Greatness" של לואיס האוס: שאירח את קובי בריאנט. ושם הוא חשף סיפור אישי שנתן לי תשובה ראשונה. מסתבר שבגיל 11, במשך קיץ שלם שבו שיחק בקבוצת הילדים, קובי לא קלע אפילו סל אחד. מאוכזב, הוא נכנס לביתו ושם חיכה לו אביו שחיבק אותו ואמר: "בין אם תקלע אפס או 60 נקודות אני אוהב אותך ללא תנאים." וזה היה הדבר החשוב ביותר שקובי הילד היה צריך לשמוע באותו יום. המשפט הזה נתן לו את כל הביטחון שבעולם להיכשל, ועם הביטחון הזה חשב קובי: ״אם אבא שלי מאחורי בכל מצב, אז קדימה, בוא נעז ונלך על 60 נקודות." ומתוך הידיעה הזו התחיל קובי לעבוד כמו מטורף. הוא בנה תוכנית שיפור מקצועי ועמל עליה, ובגיל 14 נהיה לטוב ביותר במחוז שלו. השאר כבר היסטוריה.  וזה מוביל לסוד הבא…

 3. סוד 3: תתמקדו בדרך ולא ביעד.
  את נאום הפרישה שלו מכדורסל סיים במשפט: "אם תתמקדו בדרך ולא ביעד, תגלו שהחלומות שלכם לא יתגשמו, אלא משהו גדול יותר יתגשם."

  קובי הבין שהחלומות שלנו קטנים מהפוטנציאל האמיתי שקיים בתוכנו, וכשאנחנו מפוקסים על הביצוע המקסימלי האפשרי עבורנו (ולא על התוצאה הסופית) אנחנו עשויים להגשים חלום גדול יותר מהיעדים שתכננו בתחילת הדרך.

 4. סוד 4: מתמטיקה פשוטה של מוסר עבודה.
  ואני מצטט את קובי: ״אם תשחק כל יום 2-3 שעות ביום  אין סיכוי שלא תשתפר. אם תשחק לעומת זאת רק שעה שעתיים בשבוע אין באמת סיכוי. אם תתאמן 2-3 שעות ביום לאורך 3-5 שנים אין סיכוי שלא תגיע. כשקובי מדבר על מוסר עבודה פסיכי! תמיד עולה סיפור שנמצא גם ביוטיוב של הכדורסלן ג׳י ויליאמס שסיפר שכשהוא שיחק נגד הלייקרס שבה שיחק קובי בריאנט והוא אמר לעצמו באותו יום: ״המשחק ב-19:00 אני אגיע מוקדם יותר לאימון קליעות, הוא הגיע ב15:00, וקובי כבר היה שם, באמצע אימון קליעות, מזיע כאילו התאמן אחרי שעה, קובי בנהסטנדרט עבודה שגם הטובים ביותר לא התקרבו אליו.

 5. סוד 5: מנטאליות של הממבה.
  ״מנטאליות של ממבה״ היא הגדרה של קו החשיבה והחוסן המנטאלי של קובי בריאנט. קובי נחשב לאחד השחקנים הקשוחים ביותר מבחינה מנטלית בהיסטוריה של הכדורסל. הרצון והעקשנוצ שלו התעלה על כל דבר אחר וגרמה לו לעבוד הרבה יותר קשה מכל אחד אחר במגרש. אבל מאיפה זה בא? ״הממבה התפתחה בבית ספר״ כך מספר קובי. ״בהתחלה זה התפתח כמנגנון הגנה״ חושף קובי. ״כולם הסתכלו עלי בבית ספר בתור הילד הזה שאבא שלו היה שחקן NBA לשעבר, וכולם היו בטוחים שיהיה לי קל״. וקובי שאל את עצמו איך הוא יוכל ליצור יתרון על אותם ילדים. אז בזמן שכולם אכלו בקפיטריה הוא הלך להתאמן, והם ראו שהוא עובד, קם מוקדם. זו הדרך של קובי להראות להם שאין להם סיכוי לעבוד קשה יותר ממנו. זאת הייתה דרך שהתחילה כמנגנון הגנה, לקללות של ילדים לעברו, ואז הוא התחיל להחזיר גם.

 6. סוד 6: להוציא את הכי טוב מהצוות שלך על ידי דוגמא אישית
  באחד ממשחקי העונה בהם היו לשחקנים משחקים בשני וחמישי קובי קלט שחלק מהשחקנים שלו יצאו לבלות, והוא אמר להם, אני יוצא אתכם אבל אתם קמים איתי ב-5 בבוקר. ואז הוא אמר להם: ״אני אבלה אתכם, אבל אתם תבלו איתי!״ הלכו לחדר כושר, התאמנו, הלכנו למשחק והם היו גמורים, הם למדו את הלקח. אל תשכחו למה אנחנו פה. זה גרם להם להבין שאם קובי מסוגל לעשות את זה ולקום מוקדם בבוקר אז גם הם צריכים להביא את אותה אנרגיה.

 7. סוד 7: חשיבות הבנת פסיכולוגיה לעבודה עם קבוצה:
  אינדיבידואלי זה טוב אבל לא כמו קולקטיבי. קובי מספר שהמאמן הכדורסל האגדי פיל ג’קסון היה קורא כל פיסת מידע על השחקנים שלו, וזה נתן לו מידע והבנה של מה מניע אותך (חזק לאבחון המנטאלי) מהלך של פיל ג’קסון: שאקיל אוניל היה פצוע. קובי לקח את המושכות. ואז שאקיל אוניל חזר, פיל ג’קסון הזמין את קובי לשיחה ואמר לו שהוא רוצה להחזיר אות לספסל קצת, קובי שאל למה? פיל אמר כי אנחנו רוצים לזכות באליפות – ואם תמשיך להוביל נפסיד את שאקיל.

 8. סוד 8: ״איפה הכסף״ זאת השאלה הכי גרועה לשאול כשאתה פורש מהמשחק.
  האתגר הכי גדול של ספורטאי שפורש: מאיפה להתחיל, על איזה הר להתחיל לטפל מלכתחילה. ומה שעזר לקובי להתחיל לישוב על החיים שאחרי הכדורסל היה הפציעה בגיד האכילס שלו. שם קובי הבין ואני מצטט, ש״היום הזה יכול להיות היום! היום שבו הקריירה שלך נגמרה. עכשיו מה אתה הולך לעשות?״ ושם הגיעה השאלה השגויה של קובי. בהתחלה קובי שאלו באיזה תעשייה יש הכי הרבה כסף. אחר כך שאל ״למה התחלת לשחק כדורסל?״, כי הוא אהב את זה. ומה אתה אוהב לעשות היום? לספר סיפורים. זה הוביל אותו לפתח עסקים כמו פודקאסט לילדים, אקדמיה לספורטאים צעירים, ואחד הכובעים של קובי זה מנטור לדור הספורטאים הבא.

 9. סוד 9: תנוח בסוף – לא באמצע״
  זה אחד מהציטוטים של המורה שלו לאנגלית: וזה מה שקובי הולך לפיו, כי את התשובות אנחנו מגלים בהליכה ליעד

 10. סוד 10: להפסיד זה מרגש
  קובי נשאל לא פעם ״איך מרגיש לך להפסיד? מה זה להפסיד בשבילך?״, והתשובה של קובי היא: ״זה מרגש!״ , למה? כי המשמעות של הפסד היא שיש לך כל כך הרבה דרכים נוספות להשתפר. כל כך הרבה דרכים לגלות בעצמך שיתנו לך יתרון, חולשות שנחשפו שדורשות שיפור ושיוף. ולכן זה מרגש. נכון זה מבאס להפסיד אבל באותה נשימה בהפסדים יש תשובות – אם רק נרשה לעצמנו להביט להם בעיניים. התשובות נמצאות שם גם כשאתה מנצח וגם כשאתה מפסיד. פשוט עליך להסתכל עליהם בגובה העיניים. יש תהליך התרגשות אינסופי שקורה גם כשאתה מנצח וגם כשאתה מפסיד.

 11. סוד 11: נתחו הצלחה וכישלון אותו דבר:
  אחד העקרונות האהובים עלי, קובי מדבר על כך שתהליך הניתוח האישי שלנו צריך להיות בדיוק אותו דבר אחרי הפסדים ואחרי נצחונות. בשניהם אתה צריך לחזור ולנתח מה עבד שם, מה יכולת לעשות טוב יותר, איך ולמה זה עבד, ואיך תוכל לשכפל את זה שוב – אבל הדבר הכי קשה בדבר הזה הוא להסתכל על המצב בגובה העיניים ולהתמודד איתו, להסתכל על עצמך בראי ולנתח עובדתית ולא מהרגש מה היה שם. ואני מצטט: ״הרבה ספורטאים מפחדים לצפות במשחק שלהם, קשה להם להתמודד עם הצפייה, אני אישית מזדהה, היה לי קשה לצפות במשחקים הראשונים של במכבי חיפה, וכשתפסתי זה היה מחונן, ״ אם רק הייתי עושה את זה…״, ״ יואו לא מאמין שלא ראיתי את זה״, אתה לומד את עצמך.

 12. סוד 12: כנות ברוטאלית (הסוד של ביונסה):
  קובי צפה בכל משחק שלו. בתקופה שעוד היו קלטות טייפ, מרימים טלוויזיה, ״למדתי להסתכל על הפרטים הקטנים, שפת גוף, אנרגיה בין שחקנים, טקטיקה, ואיך טקטיקה באה לידי ביטוי, ראיתי משחקים כמו סרט רץ וזה אפשר לי להגיע למשחקים והמח שלי ראה כבר מהלכים מראש. ביונסה מיד אחרי הופעה פותחת אייפד ומנתחת את עצמה. וחושבת איך לשפר. זאת אובססיה לשלמות עם קבלה עצמית שלא תוכל לעולם להיות מושלם. (שלמות – הטוב ביותר האפשרי, מושלם – חסר פגמים, זה לא ריאלי) מה בשליטה שלי? לצפות כל היום במשחקים שלי/

 13. סוד 13: לקום ב-4:00 בבוקר לחדר כושר.
  קובי קם ב-4:00 לפנות בוקר לחדר כושר, ושאלו אותו: ״יש לך הכל, תארים, אוסקר, למה לקום כל כך מוקדם כשיש לך הכל?״ תשובה: האתגר לחזור לכושר אדיר עבורי, כי אין מטרה סופית, אז רציתי לכוון למטרה, למשקל, להיות מודל לחיקוי. איך אוכל ללמד את הילדים שלי מהי המשמעות של עבודה קשה, אז הבת שלי בת 15 באה איתי לחדר כושר לפני בית ספר 4-5 לפנות בוקר ודרך ההתנהגות הזו אני מוצה את המוטיבציה.

 14. סוד 14: אהבה ככוח לעבור הכל.
  ״מהי אהבה עבורך?״ נשאל קובי. התשובה: ״מסע יפהפה שיש בו עליות וירידות, בין אם זה נישואים או קריירה, זה לא מושלם אף פעם אבל דרך אהבה אתה מנצח כל מכשול ומתקדם, מתגבר ומתקדם, עובר את הסערה לעבר זריחה. אהבה היא הכח לעבור.

 15. סוד 15: ההגדרה לגדולה.
  לעורר השראה באנשים לידך, זה לא משהו שחי או מת באדם אחד, אלא איך אתה יכול לעורר השראה באדם ועוד אחד וזה נשאר לנצח, עלינו לברר איך באמצעות הסיפור שלנו נוכל לעורר אנשים כך שגם הם יוכלו לחיות את הגדולה שלהם.

להורדה: סיכומי הפרקים הסודיים
של איתן

סיכמתי לך את פרקי הפודקאסט הכי שווים שלי למסמך PDF פרקטי מסודר להורדה הכולל:

 1. תקציר הפרק לקריאה ב-60 שניות.
 2. סיכום 10 הרעיונות המרכזיים בפרק.
 3. 5 שאלות תרגול שידליקו בך ניצוץ ומוטיבציה לשפר את איכות חייך.
 4. תובנה מנצחת לשומר מסך: בכל תקציר תחכה לכם משפט מפתח מנצח לחיים – לצלם ולשלוף במהלך היום.

פשוט נרשמים כאן ואני דואג להזרים לכם את תקצירי הפרקים הסודיים אליכם למייל:

חיבוק גדול
-איתן

איתן עזריה

מועדון הביולוגיה
של הווינרים

מסלול אימון מנטלי מקיף ONLINE הכולל 4 תוכניות אימון מנטלי בשנה בנושאים הכי חמים להצלחה בחיים

התכנית להכשרת
מאמנים מנטליים

להוביל אנשים להצלחה בשיטת ׳הביולוגיה של הווינרים’